Rubriky
Neškodné závody na dračích lodích

11 kiláků pádlo na pádlo aneb neškodný Monkey Jumble

Monkey Jumble je to nejdrsnější, co se na dračích lodích v Evropě jezdí. Fakt. Závodů na dlouhé tratě pár je, ale žádný z nich nemá jedenáct kilometrů. Občas se jezdí i závody s hromadným startem, ale šedesát posádek startujících zároveň je unikát.

Dohromady je to závod, který dělá z kanoistiky kontaktní sport, závod, kde je stejně důležité pádlovat jako vylejvat vodu z lodi a závod, kde dobrý kormidelník ušetří posádce spoustu sil a dobrý bubeník ji dokáže za cenu totálně zničených hlasivek hnát dopředu celou hodinu. Závod, kde si fakt hrábnete na limit. Pro nás (tedy Neškodné, vyztužené o pětici Jizerského draka, háčka z Brna, buben z Pardubic a famózního Machajdu na kormidle), všechno začíná pátečním odjezdem z loděnice. Ve čtyři odpoledne vyrážíme jako jediná česká posádka třemi mikrobusy do 650 kilometrů vzdáleného Saarbruckenu. O půlnoci dojíždíme na místo, do srdečném přivítáni s Carmen stavíme stany, rychlý briefing k zítřku, pak Pavel naráží soudek vlastního piva…

Dračí loď se speciální výbavou

Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, než by mělo, a závodní sobota k nim patří. Ale dáváme se dohromady a před polednem už parkujeme přímo v centru Saarbruckenu, na Schillerplazu, odkud za dvě a půl hodiny budeme startovat. Zatím nemáme loď, ale věříme organizátorům, že bude. Kapitán prohlašuje, že čas na paniku nastane, když loď nebudeme mít hodinu před startem. Musíme na ni totiž nainstalovat nejen vlnolam na špičku, ale i naši letošní novinku: čerpadlo s výkonem 20 litrů za vteřinu. Samozřejmě máme i vylejvátka, po loňské zkušenosti už víme, do čeho jdeme.

Teda – myslíme si to.

Těsně před startem, připravení a natěšení…

Startujeme z dvanácté řady. To znamená, že jen na start to budeme mít asi 500 metrů – vzdálenost delší, než se jezdí většina závodů. A tady se jede naplno od prvního okamžiku, nikdo nechce zůstat viset na startu a jet pak hodinu sám jen proti stopkám. Sem se jezdí závodit natěsno – loď na loď, pádlo na pádlo, buben proti bubnu. Což poznáváme kousek po startu.

Okamžitě po rozjezdu totiž nezvládá kormidelník lodě vpravo od nás situaci a natlačí nás i s další lodí, která startovala vlevo od nás, na přistávací molo. Naštěstí jsme ještě nedojeli na start, takže neztrácíme čas (Monkey Jumble je sice závod s hromadným startem, ale každé lodi se počítá její individuální čas od chvíle, kdy protne startovní čáru). Tak drsný začátek tu loni nebyl. A to závod teprve začal.

Když to nejde jinak, tak je předjeď

V balíku se po kilometru a půl blížíme k první otočce. Jsme uprostřed několika lodí, nejhorší pozice vůbec. Nutně se potřebujeme dostat doleva, na vnitřní stranu otočky, jinak bychom mohli ztratit desítky metrů. Jenže tam jsou lodě. Lodě jsou i za náma, loď je i vpravo. Jediná cesta vede dopředu. Zkusíme to. Zrychlujeme záběr, loď se pomalu rozjíždí, deset záběrů, dalších deset .. až je jich padesát a ostatní lodě necháváme za sebou. K otočce přijíždíme z naší skupiny první – a po ní ještě zrychlujeme a zachytáváme se skupiny před námi.

Machajda nás usazuje na vlnu, po sprintu k otočce odpočíváme a šetříme síly, vylejváme. Ne že by loď byla děravá, ale ve vlnách od ostatních lodí sem občas tečou desítky litrů přes bort. Nejsme v tom rozhodně sami – asi po kilometru vidíme těsně u pravého břehu potápějící se loď. Nejspíš nevzali vylejvátka. My se zatím vezeme v balíku tří lodí, vracíme se ke startu, třetina závodu za náma.

Jedeme v balíku a i když se to nezdá, šetříme síly

Blíží se Alte Brücke, kam jsme loni vletěli ve čtyřech a málem se nevešli. Letos je tu o loď míň, tři lodě vjíždějí od starý oblouk celkem komfortně. Pár desítek metrů pod mostem zkoušíme další nástup, ale kormidelník lodi na námi nezvládá situaci a vráží do nás. My i soupeři ztrácíme rychlost, nám nemůže pádloval levá strana, jim pravá, Z klinče vyjíždíme, soupeři ztrácejí hlavu (doslova, o naše kormidlo se jim ulamuje dračí hlava) a my vyrážíme zpátky k lodi, se kterou se přetahujeme skoro od první otáčky.

Další most je Lusienbrücke. Tady musíme jet vpravo od pilíře, na to organizátoři při poradě kapitánů kladli opravdu velký důraz. Jenže kormidelník lodi, se která jede pár desítek centimetrů vpravo od nás, nás na pilíř dost drsně rempluje. Neuhneme, víc ran pádly rozdáme, než schytáme, ostatně adrenalin v kombinaci se studenou vodou znamená, že omlácené prsty nevnímáme. Za mostem se jich ještě chvíli držíme, vydýcháme se, pak zrychlíme záběr a metr po metru necháváme tuhle nepříjemnou loď za sebou. Blížíme se k polovině závodu, druhé otáčce.

Na vítězné vlně až do cíle

Machajda skvěle krouží i tu a zase získáváme na soupeře cenné metry. Přiskakujeme k fialové lodi, po pár metrech nastupujeme … a necháváme ji za sebou. Tohle zopakujeme ještě jednou a dostáváme se vedle Španělů. Jsou rychlí, ale to my taky. Pošťuchujeme se další dva kilometry, pětset metrů před třetí obrátkou nastupujeme. Deset rychlých, získáváme půl lodi. Dalších deset, Španělé visí na pádlech z posledních sil. My taky, ale jsme v ajfru a tak vydržíme ještě deset … a odskakujeme jim. Na obrátce se dotahujeme na další loď, chvíli jedeme s ní, pak nastupujeme – a předjíždíme i je. Kilometr poté projíždíme cílem.

Čas 58:13 je o minutu a půl lepší než loni. Jedenácté místo z 21 fun posádek je mnohem lepší, než jsme čekali. Ale ještě lepší než čas je styl, jakým jsme ho dosáhli. Rvali jsme se od začátku do konce, o každý metr a záběr, a rvali jsme se úspěšně. V přímé konfrontaci jsme předjeli nějakých šest lodí, a to na tenhle závod nejde posádka, která by neměla natrénováno. Za rok se vrátíme.

A uděláme všechno pro to, abychom jeli ještě líp než letos.