Rubriky
Neškodné závody na dračích lodích

Dračí loď na adventní sobotu

Pohár Gustava Fryštenského je legendární akce, která kombinuje dračí lodě a kurs přežití v polárních podmínkách. Čáp ho organizuje na závěr české sezóny, což si letos pojistil šíleným nápadem uspořádat tenhle závod na první adventní víkend. Neváhali jsme ani vteřinu.

Poslední listopadový den se na břehu Labe sešly tři posádky, přičemž ani jedna zdaleka nenaplnila celou loď. Nás bylo i se třemi Leviathany jenom 12, další dvě posádky dorazily ve 14. Takže kapitáni na poradě dohodli, že lodě pojedou bez bubeníka, a aby to bylo fér, tak na dvě jízdy: každý proti každému, jednou vnější, jednou vnitřní dráha. Délka trati byla asi kilometr na volném Labi, místo cílové kamery s přesností setiny vteřiny budou měřit časy poctivé ruční stopky. A co si budeme povídat, teplo, teplo vypadá opravdu jinak.

Jenže zima nám je jen do chvíle, než vlezeme do lodi.

Do první jízdy nastupujeme z vnější dráhy, k otočce dojíždíme dřív než soupeři a tak je fanfarónsky zkusíme předjet vnějškem. Vyšlo to, jenže se nám udrželi na vlně, takže jsme je celou rovinku k druhé otočce táhli (ve dvanácti!) na vlně; na druhé otočce se nás udrželi a před cílem nás předjeli. Fyzicky jsme na ně měli, tohle byla čistá taktická prohra.

Druhou jízdu z vnitřní dráhy jsme si naopak pohlídali my a dosáhli nejlepšího času závodů. Bohužel první jízda byla pomalá, takže součet časů dal jen na druhé místo. Ale zakončení sezóny 2019 to bylo famózní.