Rubriky
Neškodné závody na dračích lodích

Tak si ten dnešní Popel shrňme

Na letošním Popelu se jely i krátké lodě. Na rozehřátí byly dobré; teda upřímně řečeno, trať byla asi tak o kilometr a půl delší, než by bylo ideální, ale nakonec – proč ne. Ale radost, radost to nebyla, co si budeme povídat (i když jsme se do první otáčky statečně drželi mnohem silnějších týmů). Desítky prostě nejedou.

Na klasických dračích lodích pro 20 lidí to byla jiná pohádka. První jízda byl naprosto nekompromisní, fyzický boj. Nešlo jenom o ty dvě desetiny vteřiny rozdílu v cíli, o to, že celou dobu jsme se rvali s ostatními loď na loď, nebo o fantastických prvních 500 metrů, kdy na první otočku dojelo pět lodí naprosto synchronně. Pět lodí, které startují v jediný okamžik, je adrenalinový zážitek sám o sobě. I když, dokud se jede rovně, je to jednoduché, jen ten hluk, blízkost soupeře, vlny a touha nezůstat ani o decimetr pozadu.

500 metrů po startu jsme ale přijeli k otočce. Nastala chvíle, kdy se pět kormidelníků pokouší otočit pět dvanáct metrů dlouhých, přibližně dvě tuny vážících lodí které jedou metr od sebe rychlostí nějakých 14 kilometrů za hodinu. V ostré zatáčce o 180 stupňů zpět mají k dispozici jen své hlasivky, kormidlo, svaly a odhodlání posádky. V takových chvílích se dračí lodě mění v kontaktní sport, kdy mezi loděmi není prostor na pádla a přesto je nutné jet dál. Není čas na váhání a přemýšlení, co by se mohlo stát s pádlem nebo na to, že se přes bort do lodi leje voda po litrech – jednoduše platí JEĎ!

Druhá jízda ukázala jinou krásu – rychlé posouzení přidělené dráhy, před startem domluva s kormidelníkem, na otočce dokonale zvládnutý manévr a elegantní výjezd na druhé pozici. Následující pětistovka ve znamení boje o druhou pozici; tu jsme sice ve třetím úseku ztratili, ale když se podařilo odrazit několik útoků další posádky, dojeli jsme ve finále B na třetím místě.
Klobouk dolů před všemi, ať si za dnešek dali tři, čtyři nebo pět jízd (přeloženo do metrického systému 6, 8 nebo 10 kilometrů). Máme za to dva diplomy, dva lahve šáňa (bouchneme je hned v úterý na tréninku), dva doutníčky a dva stylové popelníčky.

Dračí Popel 2016 byl super, díky Pražský Výběr a všem, kdo v tom jeli!